icon
Miejsca
adres Zawoja
www http://bck.zawoja.pl
e-mail bck@zawoja.pl
telefon 338775066

Skansen PTTK im J. Żaka w Zawoi Markowej na Markowej Roli - założony i prowadzony przez Oddział PTTK Ziemi Babiogórskiej w Suchej Beskidzkiej. Skansen prezentuje tradycyjne budownictwo Babiogórców. Tworzą go trzy zagrody jednobudynkowe - z lat 1900, 1910 i 1802-15, kuźnia, spichlerzyk i kapliczka. Ekspozycja etnograficzna mieści się w chacie z lat 1802-1815. Do momentu przeniesienia w 1987 roku, funkcjonowała ona jako dom z kurnym piecem. Stanowi typowy przykład tutejszego budownictwa z początków ubiegłego stulecia. Budynek z 1900 roku zawiera ekspozycję poświęconą historii turystyki babiogórskiej, a przebudowany budynek z 1910 roku pełni funkcję sali konferencyjnej i pokoi gościnnych.

Od 27 czerwca 2020 roku zapraszamy Państwa do Skansenu na Markowych Rówienkach, którego opiekunem BCK w Zawoi. Mając na uwadze niezwykłą wartość kulturową i potencjał tego miejsca, z inicjatywy prezesa PTTK Oddział Sucha Beskidzka Wojciecha Żaka oraz wójta gminy Zawoja Marcina Pająka Babiogórskie Centrum kultury stało się odpowiedzialne za opiekę nad zbiorami oraz rozwój oferty muzeum.

Mamy nadzieję, że wspólnie stworzymy miejsce w którym każdy znajdzie swoją przestrzeń do refleksji, odpoczynku na łonie przyrody, rodzinnej zabawy i edukacji regionalnej.
Szczegółowa oferta zajęć edukacyjnych do pobrania na http://bck.zawoja.pl/index.php/11-news/309-zapraszamy-panstwa-do-skansenu-na-markowych-rowienkach

Powiązane trasy

Zawoja Widły - Markowa

3:00 h

9.1 km